Oddział Przygotowania Wojskowego to propozycja dla osób, które swoją przyszłość łączą z pracą w służbach mundurowych a przede wszystkim  w strukturach  wojska polskiego Jest klasa mundurowa nad którą nadzór merytoryczny sprawuje Ministerstwo Obrony Narodowej. OPW realizuje kształcenie ogólne, zgodne z podstawą programową oraz  program szkolenia z zakresu przygotowania wojskowego. 

Uczniowie już w trakcie nauki zdobywają wiedzę i umiejętności niezbędne każdemu żołnierzowi. Szkolenie z zakresu przygotowania wojskowego odbywa się  w formie zajęć teoretycznych i praktycznych:

  • w części teoretycznej program realizowany będzie przez szkołę;
  • w części praktycznej przez patronacką jednostkę wojskową;

Na zakończenie  nauki odbędzie się obóz szkoleniowy

Uczniowie otrzymują niezbędne wyposażenie do szkolenia oraz umundurowanie.

Współpraca z instytucjami

Szkoła w ramach OPW współpracuje z 6 Batalionem Logistycznym w Krakowie jako  jednostką odpowiedzialną za szkolenie wojskowe oraz z Wojskowym Centrum Rekrutacji w Oświęcimiu. Dodatkowo współpracujemy  z  Ligą Obrony Kraju.

Cechy rozwijane u uczniów

U uczniów rozwijane są cechy niezbędne do związania się  w przyszłości ze służbami mundurowymi. Min. są to: umiejętność podejmowania szybkich decyzji, zdyscyplinowanie, odporność na stres, odwaga, cierpliwość, chęć niesienia pomocy, zdolności komunikacyjne, umiejętności przywódcze, posłuszeństwo. Ponadto uczniowie kształceni są w duchu patriotycznym opartym na szacunku do historii i ojczyzny.

Obozy i inne aktywności

W trakcie nauki uczniowie odbywają regularne treningi strzeleckie z broni pneumatycznej i palnej. Po zakończeniu nauki w klasie pierwszej przewidziany jest wyjazdowy obóz kondycyjno-sportowy a trakcie całego szkolenia szereg wyjazdów szkoleniowych z patronacką jednostką wojskową. Na zakończenie nauki odbędzie się obóz szkoleniowy. Uczniowie OPW reprezentują szkołę w trakcie uroczystości szkolnych, wojskowych  oraz  o  charakterze patriotycznym.

Absolwenci OPW mogą znaleźć zatrudnienie w służbach mundurowych – wojsku polskim, policji, straży granicznej i  innych. Podejmują dalszą naukę w szkolnictwie wojskowym i cywilnym.

Sylwetka absolwenta

Absolwenci w wyniku realizacji programu szkolenia posiądą wiedzę o podstawowych uwarunkowaniach służby wojskowej, z wybranych zagadnień regulaminów ogólnego, musztry, ceremoniału wojskowego, podstaw wychowania wojskowego, jak również z podstaw szkolenia bojowego, w tym taktyki, szkolenia strzeleckiego, rozpoznania wojskowego, szkolenia inżynieryjno-saperskiego.

Po zakończeniu szkolenia uzyskają:

  • ułatwienia w rekrutacji do służby wojskowej w tym naboru do Wojsk Obrony Terytorialnej;
  • uprawnienie do odbycia skróconej służby przygotowawczej oraz możliwość jej odbycia przed ukończeniem nauki w szkole;
  • dodatkowe punkty rekrutacyjne przy aplikowaniu do najbardziej prestiżowych akademii wojskowych w kraju oraz w perspektywie zostanie oficerem WP;
  • możliwość udziału w programie Legii Akademickiej w czasie trwania studiów wyższych z zaliczeniem teoretycznej części szkoleniowej jako absolwent OPW;
  • możliwość stałych konsultacji (już w toku realizacji programu) przedstawicieli Terenowych Organów Administracji Wojskowej w zakresie możliwości przyjęcia do służby wojskowej oraz wskazywania możliwości podjęcia służby adekwatnych do potrzeb Sił Zbrojnych i uwarunkowań kandydata.

Informacje dodatkowe

Przedmioty uzupełniające:

  • Musztra
  • Podstawy działalności służb mundurowych

Przedmioty rozszerzone:

  • WOS
  • geografia
  • j. angielski