Dzień 11 listopada to szczególna data w kalendarzu. Po 123 latach niewoli w 1918 roku Polska wróciła na mapę świata. Z okazji 105. rocznicy tego doniosłego dla nas wydarzenia  społeczność szkolna wzięła udział w akademii będącej nietypową lekcją historii. Dziesięć klas mundurowych (o profilach: wojskowym, policyjnym, ratowniczym i strażackim) wyśpiewało swoją radość z posiadania niepodległej, wolnej Ojczyzny, w konkursie  pieśni żołnierskiej. Jury w składzie: p. Anna Stożek, p. Barbara Śmietana i p. Andrzej Pudlik oceniało wykonanie z pamięci utworu w języku polskim o treści patriotycznej. Zwycięzcą w szkolnym konkursie na najlepsze wykonanie pieśni została  klasa 1 L4S z utworem pt. „Dziś idę walczyć, mamo”.  Srebrny medal otrzymała klasa 2L3R, która zaśpiewała pieśń pt.”Rozkwitają pąki białych róż”. Ostatnie miejsce na podium przypadło klasie 2L2P, która zaprezentowała utwór pt. „Szara piechota”. Klasy te nagrodzono voucherami na: wyjście z wychowawcą na pizzę (I miejsce), przesunięcie dowolnie wybranego sprawdzianu (miejsce II) oraz przesunięcie dowolnie wybranej kartkówki (miejsce III). Wyróżnienie w konkursie otrzymała klasa 2L1W za pieśń pt. „Ciężkie czasy legionera”– nagrodą dla tej klasy będzie wizyta w Urzędzie Miasta i Gminy Dobczyce oraz spotkanie z panem burmistrzem Tomaszem Susiem.

Spotkanie z pieśnią patriotyczną rozpoczęło się od przepięknego występu przedszkolaków z Przedszkola Samorządowego nr 3 w Dobczycach. Starsi koledzy nagrodzili ich przedstawienie sowitymi brawami. Akademię zakończył wzruszający występ uczennicy klasy strażackiej Zespołu Szkół Małgorzaty Młynarczyk, która zaśpiewała pieśń pt. „Miasto”. Wszyscy zgromadzeni goście zaśpiewali również wspólnie pieśń pt. „Wojenko, wojenko…”.

Jako organizatorki serdecznie gratulujemy wszystkim uczniom przepięknych występów i wzorowej postawy uczniowskiej a wychowawcom dziękujemy za trud włożony w przygotowanie swoich wychowanków do udziału w tej akademii.

Agnieszka Półtorak, Joanna Mentel, Ewa Kapturkiewicz