W ostatnich dniach października br. w naszym Zespole Szkół w Dobczycach odbył się VII Festiwal Zawodów, połączony z promocją naszej placówki, koordynowany przez kierownika szkolenia praktycznego, P. Pawła Słowika oraz kierownika warsztatów szkolnych, P. Pawła Kniaziowskiego. W przedsięwzięcie była również zaangażowana Dyrekcja ZS oraz szerokie grono nauczycieli i młodzieży „Tischnera”, zwłaszcza zabezpieczająca imprezę klasa 2L1p. Festiwal był imponującym, ciekawym wydarzeniem, które w nietuzinkowy sposób zaprezentowało ofertę edukacyjną naszego Zespołu Szkół oraz obszar działalności gospodarczej naszego regionu.

Podczas bieżącego Festiwalu Zawodów gościliśmy m.in.  Starostę Powiatu Myślenickiego P. Józefa Tomala, Wicestarostę P. Rafała Kudasa, Burmistrza Gminy i Miasta Dobczyce P. Tomasza Susia,  Dyrektor Urzędu Pracy w Myślenicach  P. Izabelę Cygan-Młynarczyk, Wicedyrektor P. Renatę Przałę oraz przedstawicieli Młodzieżowego Centrum Kariery z Myślenic.

Na sali gimnastycznej zaprezentowały swoje stoiska firmy, które współpracują ze szkołą:  Sigma-Elektro Sp. z o.o., Herz, Glamox NT, Wawel, Alpha-Technology, KLGS, Elektro-Montek, Dom Chleba. Przedstawiciele tych firm prowadzili prezentacje dla uczniów klas drugich, trzecich i czwartych naszego Zespołu Szkół.

Na auli z kolei odbywały się spotkania z ósmoklasistami ze szkół podstawowych w Dobczycach (nr 1 i nr 2), z Brzączowic, Kornatki,  Nowej Wsi, z Dziekanowic, Wiśniowej, ze Stadnik, z Czasławia, Glichowa oraz z Drogini. Uczniowie mieli okazję wysłuchać prezentacji poświęconej naszej szkole, spotkać się z przedstawicielką Urzędu Pracy w Dobczycach, P. Iwoną Urbanik oraz wziąć udział w wybranych przez siebie warsztatach zawodowych w jednej z sześciu zaproponowanych branży.

W przygotowanie VII Festiwalu Zawodów i przeprowadzenie warsztatów dla uczniów klas ósmych zaangażowanych było wielu nauczycieli i uczniów, którzy z prawdziwą pasją opowiadali o swoich kierunkach kształcenia, a przede wszystkim prezentowali praktyczne umiejętności, jakie nabywają na zajęciach.

Niezależnie od rodzaju wybranych przez siebie zajęć warsztatowych nasi goście mieli okazję nie tylko do obserwowania swoich starszych kolegów w akcji, ale także do aktywnego włączenia się w wiele ćwiczeń praktycznych.

W sumie w VII Festiwalu Zawodów wzięło udział 325 uczniów klas ósmych z Dobczyc i okolicy, którzy uczestniczyli w zajęciach warsztatowych w następujących branżach: elektryczno-elektroniczna - 30 osób, mechatroniczna - 47 osób, informatyczna - 33 osoby, budowlana - 63 osoby, fryzjerska - 39 osób, gastronomiczna - 113 osób.

           Festiwal Zawodów jak zawsze spełnił swoje zadanie, m.in.  została zacieśniona współpraca między ZS a zakładami produkcyjnymi, młodzież miała okazję poznać oferty pracy poszczególnych firm, jak również możliwość rozmowy i bliższego kontaktu z szefami poszczególnych zakładów a także uzyskać wyczerpujące informacje i pomoc w określeniu swojej ścieżki kariery zawodowej. Uczniowie z okolicznych szkół podstawowych natomiast mieli możliwość zapoznać się z charakterem naszej placówki i bogatą ofertą.                                  oprac. (bd)

 

 

 

 

 

 

Praktyki w Londynie

Back to top