Gdy człowiek nie wie, co zrobić, sumienie mówi mu tylko jedno: "szukaj” ks. Józef Tischner

Ksiądz Józef Tischner, ur. 12 marca 1931 r. w Starym Sączu, filozof, profesor w Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie, najbardziej popularny myśliciel i eseista katolicki w Polsce lat 90., od 10 lat jest Patronem dobczyckiego Zespołu Szkół.

W dniu 11 marca 2022 r. odbył się w naszej szkole z okazji Dnia Patrona – konkurs wiedzy o Patronie.

Organizatorami konkursu były: P. Jolanta Barańska, P. Agnieszka Piłat i P. Wioletta Wójcik-Szewczyk, a w konkursie wzięło udział 37 osób.

Celem konkursu było przybliżenie uczniom postaci patrona szkoły – księdza Józefa Tischnera.

Uczestnicy konkursu zmierzyli się z testem wiedzy o patronie. Test nie był łatwy, myślę, że średnio trudny. Większość pytań było pytaniami zamkniętymi, dwa pytania na zasadzie: uszereguj wydarzenia chronologicznie, jak i jedno opisowe, gdzie uczniowie mieli rozwinąć myśl księdza Tischnera i wyjaśnić jej sens. Za to ostatnie pytanie można było zdobyć największą ilość punktów.

Uczestnicy konkursu poradzili sobie dostatecznie, a kilku spośród z nich bardzo dobrze. I to te osoby zostały zwycięzcami konkursu. Nie tylko wykazali się bardzo dobrą znajomością faktów z biografii księdza Tischnera, ale i udało się im wyłapać sens myśli ujętej w pytaniu otwartym.

Na rozdanie nagród zostali zaproszeni P. Starosta Józef Tomal i P. Wicestarosta Rafał Kudas. Niestety ze względu na napływ uchodźców z Ukrainy do powiatu, nie byli w stanie wziąć udziału w rozdaniu nagród. Nagrody uczestnikom, jak i zwycięzcom, ufundowane przez Radę Rodziców ZS, wręczał Dyrektor szkoły P. Bogusław Lichoń.

Czas pomiędzy sprawdzaniem prac, a wręczaniem nagród, był wypełniony czytaniem tekstu „Historia filozofii po góralsku” ks. Tischnera przez ucznia naszej szkoły Norberta Worwę z kl. 1L1. Nie tylko pięknie, po góralsku poradził sobie z tekstem, ale i opowiadał uczniom, tłumaczył słowa, które dla uczestników mogły być niezrozumiałe. Całą oprawę dopełnił wyjątkowy strój Norberta, który należy do Związku Podhalan i przyszedł na to szczególne wydarzenie ubrany w oryginalny strój góralski. Jego postawa, sposób czytania tekstu został wyróżniony przez organizatorów i nagrodzony książką.

Wyniki konkursu:

I miejsce w konkursie zajęła Wiktoria Rychlik z klasy 1L1p

II miejsce zajęła Roksana Natanek, także z klasy 1L1p

III miejsce zajęła Monika Mazanek z klasy 2L1p, a IV Dawid Pajka z klasy 1L2p. Bój między 3. a 4. miejscem był bardzo wyrównany i nieznaczna różnica zaważyła o podium.

Osoby, które zajęły od 1. do 4. miejsca zostały nagrodzone książkami ks. Tischnera albo o księdzu Tischnerze i płytą z muzyką na podstawie jego tekstów.

Ks. Tischner to postać wyjątkowa. Nie tylko wybitny filozof, ksiądz, ale przede wszystkim człowiek. Był  otwarty na ludzi, na zmiany w Kościele. Wychowawca młodzieży, dzieci, nauczyciel dorosłych, wykładowca, którego mottem było: przede wszystkim, nie zanudzić. Tak też pisał i opowiadał, ciekawie, barwnie, nieraz wplatając różne anegdoty o góralach. Warto go znać, warto czytać, pamięć o nim jest żywa i warto ją pielęgnować.

                                                                                                                                                                          Jolanta Barańska

 

 

 

 

 

 

 

 

  

Praktyki w Londynie

Back to top