W dniach 19 - 22 września 2019 r. grupa dobczyckiej  młodzieży : uczniowie Zespołu Szkół im. ks. Józefa Tischnera oraz Szkoły Podstawowej nr 1 i Szkoły Podstawowej nr 2, gościła kilka dni w partnerskim mieście Versmold. Wyjazd zorganizowany został przez germanistów Zespołu Szkół Aleksandrę Szumiec i Grzegorza Leśniaka, a wśród opiekunów znaleźli się  także nauczyciele Szkół Podstawowych Małgorzata Hujdus i  Maciej Murzyn. Udział uczestników w wymianie był częścią programu „Europa w wydaniu lokalnym – na tropach VER/CZYCE”.

W drodze do Versmold  uczestnicy zwiedzali zabytki Berlina, m.in. Bramę Brandenburską, Reichstag, Katedrę Berlińską, natomiast sam pobyt w partnerskim mieście koncentrował się wokół tematyki znaczenia wspólnej Europy na gruncie lokalnym. W trakcie  wizyty w Versmold młodzież uczestniczyła w warsztatach, podczas których dyskutowano nad problemami europejskiej młodzieży, emigracji i ekologii, uczniowie brali również udział  w wykładach i referatach. Ekipa polskiej młodzieży wspólnie z niemieckimi przyjaciółmi, tworząc mieszane grupy, włączyła się m.in. do zespołowych zajęć terenowych, uczestnicząc w  grze miejskiej oraz budując  symboliczny "dom Europy" – wizję przyszłej Europy. W czasie tego pobytu młodzież miała możliwość współuczestniczyć także w warsztatach artystycznych, wzięła również udział w mszy ekumenicznej. Dużym zainteresowaniem cieszyła się też wizyta w gospodarstwie sadowniczym i wspólne grillowanie. W wolnym czasie młodzież miała również możliwość skorzystać z kąpieli w basenie miejskim. Wspólnie spędzane chwile były ciekawym doświadczeniem i niezapomnianą przygodą zarówno dla uczniów z Polski, jak i niemieckich kolegów.

Projekt finansowała międzynarodowa organizacja  Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży, UMiG Dobczyce, Starostwo Powiatowe w Myślenicach oraz rodzice polskich uczniów, uczestniczących w wymianie.

 

 

Praktyki w Londynie

Back to top