Przebieg praktyk

Uczniowie odbywali praktyki w przedsiębiorstwach, restauracjach, hotelach oraz salonach fryzjerskich w Londynie. Jeżeli chodzi o informatyków były to niewielkie firmy zlokalizowane w różnych częściach miasta, również w londyńskim City, czyli centrum biznesowo-finansowym, m.in. Micrologic, Prontaprint Chiswick, A2Z Accessories, KF Computers and Imaging, Stanford Hill Computers, IT Soho/Aid my pc, Click Communications Ventures, Zettabyte IT, Prontaprint Uxbridge, FCL College, 64 Computers. Londyn to wielokulturowe miasto, tak więc uczniowie z gastronomii odbywali staże w restauracjach specjalizujących się nie tylko w kuchni angielskiej(Venue 5, Seymour House), ale też włoskiej (Il Funghetto), hinduskiej(Arbutus) czy polskiej (Sowa Restaurant). Pracowali w restauracjach takich znanych hoteli, jak Holiday Inn Elstree, Crowne Plaza London the City, Jurys Inn Croydon czy Premier Inn Harrow, ekskluzywnym London Capital Club w londyńskim City, Moor Park Golf Club, ale również w przygotowując posiłki w domach opieki dla seniorów (Parkfield House Care Home, Sedra Nursing Home). Grupa fryzjerów doskonaliła swoje umiejętności zawodowe w kilkunastu salonach fryzjerskich w różnych dzielnicach Londynu: Bar Hair Int, Hair Lounge, Beauty and Beyond, Bedford ArmrsHotel, Beauty and Melody, Contrasti, Coco Unisex Hair Studio, CV Hair and Beauty, Essensuals Hairdressing, Leslie Ann, Hair ID, Hairdressers, Bar Hairdressing. Młodzi ludzie wiele się nauczyli, zdobyli nowe doświadczenia zawodowe, mieli też możliwość doskonalenia umiejętności komunikowania się w języku angielskim zarówno w pracy, jak i rozmawiając codziennie z rodzinami, u których mieszkali. Ponieważ codziennie spędzali 6-8 godzin w zakładach pracy, a dojazd w jedną stronę zajmował przeciętnie 1-2 godziny, w ciągu tygodnia nie mieli zbyt wiele czasu na to, żeby zobaczyć miasto i jego turystyczne atrakcje.

Praktyki zagraniczne wpływają bardzo korzystnie na rozwój i doskonalenie umiejętności językowych uczniów, sprzyjają sprawnemu i biegłemu posługiwaniu się językiem obcym zarówno ogólnym, jak i zawodowym, stanowią wspaniałą okazję do rozwijania umiejętności zawodowych w praktyce, w międzynarodowym zespole; jest to niewątpliwie niezapomniane i cenne doświadczenie dla młodego człowieka.

Nauczyciele przedmiotów zawodowych oraz nauczyciele języka angielskiego odwiedzili kilka miejsc praktyk. Było nam niezwykle miło słyszeć dobre opinie o naszych uczniach, ich pracy, sumienności, samodzielności i sprawności w posługiwaniu się językiem angielskim – ogólnym i zawodowym. Wielu z nich nawiązało dobre relacje oraz kontakty zawodowe i dostało propozycje pracy po skończeniu szkoły (np. Dawid Orzechowski w firmie informatycznej, Kamil Jagła w London Capital Club, Mikołaj Budyn w polskiej restauracji „Sowa”), jak również pracy w czasie wakacji (informatycy oraz kucharze).