Zespół Szkół w Dobczycach

Main Menu

Zespół Szkół im. ks. Józefa Tischnera w Dobczycach                                                                                                                                             

               W czwartek, 26 kwietnia społeczność Tischnera uroczyście obchodziła Dzień Dumy Narodowej. Akademia odbyła się w dobczyckim RCOS-ie a jej organizatorzy ( historyk Anna Urgacz, polonistka Agnieszka Majka-Knap oraz nauczycielka biologii Iwona Stawowczyk) zaprosili gości do podróży przez wieki. Inscenizacja, głównie skupiająca się na zasłużonych dla naszej Ojczyzny Polaków i ich dokonaniach w dziedzinie m.in. literatury, sztuki, nauki i sportu, obejmowała prezentację, skecze, wiersze i piosenki. Z wyczuciem ale i z humorem przypomniano sylwetki zasłużonych dla Ojczyzny Polaków, z których jesteśmy dumni. W uroczystości wystąpiła jak zawsze utalentowana młodzież naszego Zespołu Szkół z klas: 1L1, 1L2, 1T1, 2L1 i 1EM.

Swoimi refleksjami, dotyczącymi patriotyzmu, Ojczyzny i Polaków podzieliła się Kinga Kowalczyk z kl. 1L2:

       Jan Paweł II powiedział kiedyś: „Ojczyzna jest naszą matką ziemską. Polska jest matką szczególną. Niełatwe są jej dzieje, zwłaszcza na przestrzeni ostatnich stuleci. Jest matką, która wiele przecierpiała i wciąż na nowo cierpi. Dlatego tez ma prawo do miłości szczególnej.”

      Ale kiedy możemy w pełni poczuć potęgę tych słów?

      Dzień Dumy Narodowej jest dniem szczególnym, który ścieżką wspomnień przenosi nas w świat zachwytu, podziwu, wzruszeniu, aż po dumę. Dumę za ojczyznę, która stała się dla każdego osobistym kawałkiem nieba…

      Na ziemi, po której teraz stąpamy, niegdyś toczone były batalie o wolność, której dzisiaj możemy doświadczyć. A wszystko to, dzięki ludziom odważnej i dobrej woli, którzy poświęcili własną teraźniejszość w imię naszej przyszłości. I ta myśl powinna przyspieszać bicie naszego serca. Bo nie ma większego daru, niż dar dobrego życia, który otrzymaliśmy od naszych przodków.

To z tej ziemi, wyrosły nowe plony – osoby, obdarowane talentem, które tworząc, odkrywając, a przede wszystkim żyjąc, przyczyniły się do rozwoju naszego społeczeństwa. Osoby, które wniosły w nasza codzienność muzykę, poezję, sztukę. Powinniśmy podążać ich śladami, które zaprowadzą nas na szczyt własnych możliwości.

Żyjemy w kraju, dzięki któremu jego mieszkańcom wyrastały skrzydła tak silne i potężne, że żadna jednostka nie zdołała ich zniszczyć. Skrzydła zbudowane z ludzkiej nadziei.

       Nie jestem w stanie wyrazić słowami tego, jak bardzo jestem wdzięczna za to, że mogę być częścią tej ojczyzny. I może właśnie o to chodzi w tym Dniu? Nie o słowa zapewniające naszą dumę, lecz o czyny, które to udowodnią. O to, jakimi ludźmi jesteśmy, i którą drogą idziemy. Bo w życiu są tylko trzy drogi…

 Pierwsza, to droga obojętności, którą przemierzysz samotnie, nie patrząc w przeszłość i nie dając niczego przyszłości. Druga – droga ucieczki. Podążając nią będziesz próbował uciec przed odpowiedzialnością i poświęceniem, ale to nie sprawi, że problemy naszej ojczyzny znikną. Po prostu dla ciebie staną się niewidoczne. I jest też trzecia droga, która może nie jest łatwa, ale jeśli uda ci się ją pokonać, będziesz jednym z nielicznych, którzy poznali i są dumni z przeszłości, żyją teraźniejszością, i budują naszą przyszłość.

                                     Ja wybieram drogę dumy wobec Ojczyzny.

                                                        Którą ty wybierasz?

Zadzwoń do nas
tel.(12 ) 27 - 10 - 181, 27 - 10 - 185, fax (12) 27 - 11 - 072

              

       

   

E-MAIL
sekretariat@dobczyce.edu.pl

Odwiedź nas
ul. Szkolna 20 A, 32-410 Dobczyce

Back to top