Zespół Szkół w Dobczycach

Main Menu

Powrót po latach do dobczyckiego Zespołu Szkół był dla dziennikarki Joanny Podsadeckiej, absolwentki liceum ogólnokształcącego w ZS pierwszym pobytem w szkole od czasu jej ukończenia kilkanaście lat temu.

Joanna Podsadecka, absolwentka dziennikarstwa oraz latynoamerykanistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, pracowała m.in. dla: „Dziennika Polskiego” i „Tygodnika Powszechnego”, współpracuje z Wirtualną Polską. Jest autorką i redaktorką wielu książek, m.in.  „Grunt pod nogami”, autorką zbioru wywiadów poświęconych Jerzemu Turowiczowi - „Gen ryzyka w sobie miał…” oraz współautorką monografii „Krąg Turowicza”. Przeprowadziła  wywiad rzekę z ks. Janem Kaczkowskim „Dasz radę. Ostatnia rozmowa”, któremu poświęciła również kolejną książkę „Sztuka czułości”. Spotkanie z Markiem Kamińskim zaowocowało natomiast pozycją „Idź własną drogą”.

Odpowiadając zgromadzonej w auli szkolnej młodzieży na pytania redaktorka przyznaje, że z pasją podchodzi do pisania, jej marzenie - całe życie mieć do czynienia ze słowem - spełniło się.  Miło wspomina lata szkolne, spędzone w dobczyckim Zespole Szkół, nazywa siebie „człowiekiem Renesansu” - artystyczna dusza, a jednak wybrała profil matematyczno-informatyczny, by wciąż się rozwijać i uczyć czegoś nowego. Praca jest dla niej fascynującą przygodą, zbierając materiały do wywiadów spotyka ciągle nowych ludzi, poznaje wciąż nowe historie. Pytana o plany na przyszłość, Joanna Podsadecka wymienia spotkania autorskie, nie wyklucza, że po długotrwałym poruszaniu się w sferze duchowości zajmie się z kolei sprawami na płaszczyźnie kultury. Nie wchodząc w szczegóły przyznaje, że otrzymywała już propozycje scenariuszy filmowych oraz rozmów z muzykami.

Żegnając się z Tischnerowską młodzieżą, wybitna absolwentka Zespołu Szkół przekonywała, że warto w życiu robić to, co się kocha i co nas fascynuje. Czasami trzeba mieć odwagę zaryzykować i pójść za intuicją, bez kalkulowania, co się opłaca.

Spotkanie z dziennikarką Joanną Podsadecką odbyło się z inicjatywy nauczycielki historii Jadwigi Koreckiej, przygotowała je polonistka Justyna Dudzik a poprowadzili uczniowie kl. 1L1 Dominika Uchacz i Radek Sosnowski.

ul. Szkolna 20 A, 32-410 Dobczyce