Zespół Szkół w Dobczycach

Main Menu

Dzięki dofinansowaniu z Unii Europejskiej w ramach programu Erasmus + tym razem 15 uczniów z niemieckiej Szkoły w Gross-Gerau już po raz trzeci odbyło praktyki zawodowe w okolicznych zakładach w Dobczycach, m.in.: Sigma Elektro, Femi Sfera, Przedszkole Samorządowe Nr 1, Piekarnia - Cukiernia Złoty Kłos, zakład fryzjerski Blue, OptiBiznes Sp. zoo oraz Specjalmed. Pracodawcy wystawili im świetne referencje i chwalili za profesjonalizm.

Uczniowie gościli również w naszym ZS w ramach projektu „Deutsch-polnischer Austausch”. Uczestnicy projektu uczyli się języka polskiego na dwóch spotkaniach integracyjnych, zorganizowanych przez nauczycieli naszego Zespołu. Wspólne zabawy, śpiew, gotowanie czy spożywanie posiłków, pomogło im lepiej poznać naszą kulturę i nawiązać nowe przyjaźnie z młodzieżą z Polski. Uczniowie z Niemiec zwiedzili również Kraków, Oświęcim i Kopalnię Soli w Wieliczce.

Projekt dostarczył im narzędzi, dzięki którym zwiększą swoje szanse na znalezienie zatrudnienia zarówno na krajowym, jaki i europejskim rynku pracy. Liczymy, że również uczniowie z naszego Zespołu Szkół będą mieli możliwość podniesienia swoich kompetencji zawodowych w przedsiębiorstwach w Niemczech podczas rewizyty w przyszłym roku szkolnym.

Marta Wąsik

W środę 16 maja biblioteka Zespołu Szkół gościła grupę Słoneczek (opiekun Krystyna Pudlik) z dobczyckiego Przedszkola Samorządowego Nr 3. Dzieci m.in. zwiedziły bibliotekę oraz spotkały się z młodzieżą w ramach prowadzonej już po raz 3. akcji "Czytamy w przedszkolu".

W akcję  czytania dzieciom zaangażowani się redaktorzy gazetki szkolnej "Niecodziennik" Kinga Kowalczyk i Dominika Małecka z kl. 1LO2 oraz Karolina Puchała, Paulina Serafin i Gabriela Trojańska z klasy 2TG.  W zakresie realizowanego cyklu spotkań z książką uczniowie "Tischnera" czytają przedszkolakom bajki o żółwiu Franklinie, autorstwa Paulette Bourgeois. Opowiadania są pouczające oraz zabawne, dopasowane do rozwoju dzieci wkraczających w świat literatury.

„Słoneczka” są zachwycone współpracą z młodzieżą z Zespołu Szkół, również starsze dziewczyny z chęcią poświęcają im swój czas. Wszyscy z radością oczekują kolejnych spotkań!

ul. Szkolna 20 A, 32-410 Dobczyce