Okres kształcenia 3-lata. Nauka przedmiotów ogólnokształcących, zawodowych i zajęcia praktyczne odbywa się  w Zespole Szkół w Dobczycach.

Monter zabudowy i robót wykończeniowych to zawód bardzo wszechstronny, który daje kwalifikacje do wykonywania licznych prac budowlanych, np. malarskich, tapeciarskich, tynkarskich, posadzkarskich, glazurniczych. W chwili obecnej budownictwo bardzo dynamicznie się rozwija i na rynku pracy brakuje fachowców. Absolwenci kierunku nauczania „Monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie” są bardzo atrakcyjnymi pracownikami dla pracodawców ze względu na szeroki zakres uprawnień do wykonywania prac budowlanych. Po ukończeniu szkoły w tym zawodzie absolwenci potrafią m. in.:

• wykonywać prace wykończeniowe w budynku,
  • analizować dokumentację budowlaną ,
  • obliczać ilość materiałów potrzebnych do wykonywania zleconych robót.

Cele kształcenia:

Celem kształcenia zawodowego jest przygotowanie uczących się do życia w warunkach współczesnego świata, wykonywania pracy zawodowej i aktywnego funkcjonowania na zmieniającym się rynku pracy. Absolwenci są dobrze przygotowani do podjęcia pracy zawodowej, ponieważ podczas praktycznej nauki zawodu uczą się na przygotowanych stanowiskach w warsztatach szkolnych oraz na stanowiskach pracy robót wykończeniowych realizowanych przez naszą szkołę.

Proces nauczania:

W drugim semestrze klasy drugiej uczeń może przystąpić do państwowego egzaminu zawodowego potwierdzającego kwalifikację B.5. Montaż systemów suchej zabudowy.  Natomiast w pierwszym semestrze klasy trzeciej uczeń może przystąpić do państwowego egzaminu zawodowego potwierdzającego kwalifikację B.6. Wykonywanie robót malarsko – tapeciarskich, a w drugim semestrze klasy trzeciej może przystąpić do państwowego egzaminu zawodowego potwierdzającego kwalifikację B.7. Wykonywanie robót posadzkarsko.

Szkoła zapewnia realizację zajęć praktycznych w warsztatach szkolnych.

Absolwenci szkoły uzyskują po zdaniu kwalifikacji zawodowych  tytuł zawodowy – monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie, mogą być zatrudniani przy robotach wykończeniowych oraz prowadzić własną działalność gospodarczą lub kontynuować naukę.

Absolwenci ZSZ po zdaniu egzaminów zawodowych otrzymują Dyplom EUROPASS  - dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe od Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Krakowie w języku polskim i języku angielskim.