Co to jest mechatronika?

To dziedzina techniki zajmująca się integracją urządzeń mechanicznych,  takich jak silniki, siłowniki czy napędy maszyn, z urządzeniami elektronicznymi nadzorującymi ich pracę. Dyscyplina ta oscyluje pomiędzy zagadnieniami mechaniki i elektroniki umożliwiając zrozumienie procesów interdyscyplinarnych i wyrobienie szerokiego spojrzenia na świat nowoczesnej techniki.

Kto to jest technik mechatronik?

To osoba ze średnim wykształceniem technicznym znająca podstawowe zagadnienia i procesy fizyczne towarzyszące współpracy elementów mechanicznych z elektronicznymi. To potencjalny pracownik potrafiący projektować, budować, programować i eksploatować urządzenia i systemy mechatroniczne w wielu gałęziach techniki.

Gdzie technik mechatronik może znaleźć zatrudnienie?

Ze względu na szeroką tematykę i interdyscyplinarny charakter zawodu możliwość zatrudnienia mechatronika jest bardzo obszerna. W chwili obecnej większość gałęzi przemysłu wykorzystuje systemy mechatroniczne, które wymagają nadzoru i umiejętnej eksploatacji. Od przemysłu spożywczego, przez wszelkie dziedziny przemysłu produkcyjnego, motoryzacyjnego na wysoce wyspecjalizowanym przemyśle lotniczym kończąc. Gama niezwykle obszerna.

Jakich przedmiotów trzeba się uczyć żeby zostać technikiem mechatronikiem?

Przedmioty zawodowe teoretyczne:

• Podstawy elektrotechniki i elektroniki
  • Technologie i konstrukcje mechaniczne
  • Urządzenia pneumatyki i hydrauliki
  • Urządzenia i systemy mechatroniczne

Przedmioty zawodowe praktyczne:

• Pracownia elektrotechniki i elektroniki
  • Pracownia konstrukcji mechanicznych
  • Pracownia pneumatyki i hydrauliki
  • Pracownia eksploatacji urządzeń mechatronicznych
  • Pracownia projektowania i programowania urządzeń i systemów mechatronicznych

Dlaczego warto wybrać szkołę średnią o profilu mechatronicznym?

Po pierwsze dlatego, że ogólnotechniczny i interdyscyplinarny charakter kierunku jakim jest technik mechatronik pozwala na zdobycie szerokiej ale zarazem konkretnej wiedzy technicznej, z którą można śmiało startować w życie zawodowe. Po drugie dlatego, że rynki pracy nie są jeszcze nasycone pracownikami z takim wykształceniem co daje niewątpliwą szansę na zatrudnienie już po szkole średniej.