Deklaracja maturalna 

 

 

 


 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Technik elektryk to szansa dla osób operatywnych i ambitnych.

     Elektryk to osoba poważna, ostrożna, przewidująca, ale odpowiedzialna, wytrwała i odporna na stres i warunki pracy – silna osobowość. Zawód elektryka jest zawodem, który wymaga ciągłego myślenia i skupiania się nad tym co się robi. Elektryk powinien mieć dobry wzrok i słuch, posiadać zdolność do koncentracji i podzielność uwagi, bardzo istotne są uzdolnienia techniczne oraz twórcze myślenie. Praca elektryka wiąże się z dużą odpowiedzialnością za bezpieczeństwo ludzi korzystających z sieci energetycznej czy też nadzorowanych przez niego urządzeń. Obowiązki elektryka są uzależnione od wykształcenia i zdobytych umiejętności. W trakcie pracy trzeba stale śledzić postęp i rozwój technologiczny. Ważny w tym zawodzie jest kapitał doświadczenia, umiejętności oraz znajomość przepisów.

Na zajęciach teoretycznych i praktycznych kształcimy umiejętności w zakresie montażu i konserwacji maszyn i urządzeń elektrycznych, montażu i konserwacji instalacji elektrycznych, eksploatacji maszyn, urządzeń i instalacji elektrycznych. W trakcie nauki odbywają się praktyki zawodowe, które pomagają zdobyć praktyczną wiedzę w zawodzie.

  

Technik elektryk jest przygotowywany do wykonywania następujących zadań zawodowych:

  • montowania i uruchamiania maszyn i urządzeń;
  • wykonywania, uruchamiania i konserwacji instalacji elektrycznych i układów automatyki;
  • lokalizowania i usuwania uszkodzeń maszyn, urządzeń i instalacji elektrycznych;
  • dokonywania pomiarów, regulacji parametrów i oceny stanu technicznego maszyn, urządzeń, i instalacji elektrycznych;
  • montowania i naprawiania układów automatyki, sterowania, regulacji i zabezpieczeń maszyn i urządzeń elektrycznych;
  • dobierania, montowania i sprawdzania działania środków ochrony przeciwporażeniowej.

  

     Miejsce pracy elektryka jest wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z prądem: na budowie wykonując nowe instalacje, w pogotowiu energetycznym gdzie będzie usuwał awarie, w zakładzie pracy odpowiadając za urządzenia i sieć energetyczną na jego terenie, w serwisie samochodowym zajmując się elektromechaniką samochodową, w serwisie AGD –naprawą i konserwacją urządzeń elektrycznych gospodarstwa domowego, lub jako sprzedawca sprzętu elektrycznego.

  

     Technik elektryk uczestniczy w projektowaniu i konstruowaniu, produkcji, montażu, eksploatacji, naprawach i utrzymywaniu w ruchu aparatury, maszyn i urządzeń elektrycznych oraz systemów zasilania energią elektryczną. Zajmuje się również pracami i badaniami o charakterze elektrotechnicznym, może też świadczyć pomoc techniczną przy pracach badawczo-rozwojowych dotyczących aparatury, maszyn i urządzeń elektrycznych.

                        

Prowadzona modernizacja sektora energetycznego będzie wymagała zatrudnienia osób o określonych specjalnościach i z uprawnieniami elektryka zdobytymi w wybranych ośrodkach egzaminacyjnych np. SEP (Stowarzyszenie Elektryków Polskich) lub SIMP (Stowarzyszenie Inżynierów i Mechaników Polskich).

Technikum elektryczne to solidna podbudowa dla osób pragnących studiować na takich kierunkach jak Elektrotechnika, Energetyka, Automatyka przemysłowa, Energetyka jądrowa.

 

Gościmy

Odwiedza nas 43 gości oraz 0 użytkowników.

Joomla 3.0 Templates - by Joomlage.com