Elektronik to zawód i pasja, to kierunek wymagający wkładu pracy.

Elektronik to osoba dokładna, ambitna, dociekliwa, systematyczna, ze zdolnościami logicznego myślenia i smykałką do przedmiotów technicznych - dzisiaj elektronika, elektryka, mechatronika i informatyka przenikają się wzajemnie.

Elektronik nie poddaje się z powodu małych niepowodzeń, lubi odkrywać nowe zastosowania i rozwiązania dla istniejących już rzeczy. Rozumie konieczność pogłębiania wiedzy do końca okresu szkoły i pracy bo elektronika to dziedzina w której następuje nieustanny, dynamiczny rozwój.

Technik elektronik kształci swoje umiejętności na zajęciach teoretycznych (Podstawy elektrotechniki i elektroniki, Urządzenia elektroniczne, Instalacje elektryczne i elektroniczne, Układy analogowe, Układy cyfrowe), oraz w praktyce w pracowniach (Pracownia elektryczna i elektroniczna, Pracownia instalacji elektrycznych, Pracownia urządzeń elektronicznych, Pracownia urządzeń audiowizualnych, Pracownia układów mikroprocesorowych). W ramach tych zajęć ma możliwość:

• poznać urządzenia wchodzące w skład systemów telewizji satelitarnej i kablowej, telewizji dozorowej, urządzeń systemu kontroli dostępu i zabezpieczeń, sieci komputerowych i sieci automatyki przemysłowej,
  • zaprojektować i wykonać instalację kablową natynkową i podtynkową, oraz instalację inteligentnego domu,
  • zaprogramować i uruchomić zainstalowane urządzenia elektroniczne,
  • zlokalizować uszkodzenia urządzeń elektronicznych,
  • wykonać dokumentację prowadzonych prac.

W trakcie nauki odbywa się praktykę zawodową, która poszerza wachlarz umiejętności.

Technik elektronik jest przygotowywany do wykonywania następujących zadań zawodowych:

• instalowania i konserwowania urządzeń elektrotechnicznych i elektronicznych;
  • użytkowania urządzeń elektronicznych;
  • naprawy urządzeń elektronicznych.

Elektronik swoje miejsce pracy znajdzie w elektronicznych zakładach produkcyjnych i naprawczych, w serwisie urządzeń elektronicznych, w serwisach samochodowych, hurtowniach elektronicznych i elektrycznych, w zakładach z technicznym dozorem nad specjalistycznymi urządzeniami elektronicznymi, w laboratoriach i szpitalach, przy instalowaniu nowo zakupionej aparatury pomiarowo-kontrolnej.

Technikum elektroniczne to dobra podbudowa dla osób planujących studiować na kierunkach takich jak Elektronika, Energetyka, Telekomunikacja, Automatyka i robotyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika.

To, jak wykorzystasz zdobytą wiedzę w praktyce, zależy wyłącznie od Ciebie.

Postaraj się, by nie był to zmarnowany czas.

Zdjęcia:

Montaż układów elektronicznych na płytkach stykowych

Montaż układów elektronicznych na płytkach drukowanych

Programowanie funkcjonalności inteligentnego domu

Nasze ulubione czasopisma i książki:

Film o technikum elektronicznym stworzony przez naszych uczniów: