Patron Zespołu Szkół  od 2012 r.

W czerwcu 2011 r. po przeprowadzonym w Zespole Szkół w Dobczycach referendum w sprawie patrona szkoły i podliczeniu głosów, spośród pięciu kandydatów na patrona największy procent głosów (91,13%) otrzymał ks. prof. Józef Tischner.

Wyniki głosowania w poszczególnych grupach (głosowali : nauczyciele i pracownicy, uczniowie oraz przedstawiciele rodziców) i szczegółowe rozliczenia znajdują się w menu strony szkoły (Patron, zakładka „Referendum”).

Uroczystości towarzyszące oficjalnemu nadaniu Zespołowi Szkół imienia ks. prof. Józefa Tischnera odbyły się podczas obchodów Jubileuszu 50-lecia Zespołu Szkół, 2 czerwca 2012 r.

W trakcie święta szkoły miało miejsce oficjalne nadanie Zespołowi Szkół imienia  ks. prof. J. Tischnera przez starostę Józefa Tomala, a także ceremonia przekazania ufundowanego przez Radę Rodziców a poświęconego w trakcie mszy św. jubileuszowej sztandaru.

W związku z tą okolicznością  odbyły się również „chrzciny”, przybyły z Łopusznej brat ks. profesora, Kazimierz Tischner, szef Stowarzyszenia Drogami Tischnera, przyjął Zespół Szkół, jako 37. placówkę do Rodziny Szkół Tischnerowskich. Dyrektor szkoły Beata Dudek w asyście pocztów sztandarowych szkół tischnerowskich otrzymała kapelusz góralski, symbolizujący przystąpienie do tego grona szkół.

W strojach regionalnych podczas Jubileuszu zaprezentowały się poczty sztandarowe sześciu placówek, które przyjęły już ks. prof. Józefa Tischnera za patrona: Publiczne Gimnazjum w Trzemeśni, SP nr 153 z Krakowa z najstarszym stażem członkowskim i z dyrektorem Janem Hrynczukiem na czele, Szkoły Podstawowe z Rogoźnika i Starego Sącza, Zespół Szkół Podstawowej i Gimnazjum w Ratułowie oraz przedstawiciele Zespołu Placówek Oświatowych im. ks. prof. Józefa Tischnera w Szpitalu Rehabilitacyjnym dla Dzieci w Radziszowie

Dokonano również w holu szkoły odsłonięcia i poświęcenia „Kącika Patrona”, w którym znalazło się  popiersie ks. Tischnera oraz tablica pamiątkowa, wykonane przez prof. Józefa Murzyna, dziekana Wydziału Rzeźby krakowskiej ASP.

Ks. prof. Józef Tischner to niekwestionowany autorytet duchowy, moralny i naukowy. Jest symbolem wartości i cech, które są drogowskazami dla dzieci i młodzieży na drodze rozwoju i dorastania do samodzielności. Ksiądz Profesor był jednym z najwybitniejszych współczesnych filozofów i teologów, autentycznych mędrców, miłośników dobra, prawdy i piękna. W swoich książkach, publikacjach, homiliach i wykładach odwoływał się nie tylko do zasad etyki chrześcijańskiej ale przede wszystkim do elementarnego poczucia godności i wolności każdego człowieka. Był również wspaniałym nauczycielem i wychowawcą, który stawiał wysokie wymagania sobie, Kościołowi i nam wszystkim. Uważał, że wszelkie działania pedagogiczne powinny wynikać z postrzegania każdej jednostki jako podmiotu. Uczył, że szkoła powinna być miejscem dialogu i wspólnego odkrywania prawdy, którą każdy nosi w sobie. Uczył odwagi, wierności wybranym zasadom i odpowiedzialności. Przez całe życie budował cywilizację miłości, uczył szacunku dla słabych i pokrzywdzonych.”

źródło : www.um.torun.pl