Google Code-in to organizowany corocznie przez Google konkurs, skierowany dla uczniów gimnazjów i szkół średnich z całego świata, polegający na wykonywaniu rozmaitych zadań dla organizacji open source.

Tegoroczne wyniki: http://google-opensource.blogspot.com/2015/02/google-code-in-2014-welcome-to-winners.html

Celem konkursu jest zachęcenie młodych programistów do współpracy przy projektach opensource i rozwijaniu zdolności w zakresie programowania, pracy zespołowej, tworzenia dokumentacji technicznej oraz zbierania i prezentacji informacji. Konkurs polega na rozwiązywaniu zadań spośród dostępnych, dla wybranej organizacji open source.

Zadania nie dotyczą wyłącznie programowania i zostały podzielone na 5 kategorii:

1. Kod/Programowanie - pisanie nowych funkcjonalności od zera, modernizacja, poprawki i refaktoring istniejącego kodu, eliminacja błędów i usterek
  2. Dokumentacja/Trening - tworzenie dokumentacji, prezentacji, wideo poradników, pomagających zaznajomić się innym użytkownikom z działaniem konkretnego oprogramowania
  3. Zbieranie/wyszukiwanie informacji - zadania związane z kontaktem ze społecznością, marketingiem, oraz wyszukiwaniem pożądanych informacji i prezentacji ich
  4. Kontrola jakości - testy oprogramowania, wyłapywanie błędów, raportowanie usterek, często samodzielna ich naprawa
  5. Interfejs użytkownika - projektowanie, usprawnianie, dodawanie elementów interfejsu użytkownika

Każda organizacja(w tej edycji było ich 12) wybiera 5 finalistów spośród swoich uczniów oraz spośród owych 5 wybiera 2 Grand Prize Winnerów, czyli głównych zwycięzców. Kryteriami wyboru są m.in. kreatywność, jakość pisanego kodu, staranność i pracowitość oraz umiejętność dialogu z innymi użytkownikami i pracy zespołowej.

Główną nagrodą jest wyjazd na tzw. Grand Prize Trip - wycieczkę do siedziby Google w Mountain View (rozmowy z pracownikami, zwiedzanie San Francisco i "dobra zabawa oraz szereg atrakcji") ponadto każdy uczestnik który pomyślnie rozwiąże 3 zadania może liczyć na T-shirt z logiem konkursu oraz certyfikat potwierdzający udział. Finaliści otrzymują ponadto bluzę z logiem konkursu, uwzględniającym ich wynik(prócz standardowego loga widnieje napis "FINALIST" :)), główni zwycięzcy otrzymują też certyfikat potwierdzający uczestnictwo i końcowy sukces.

Mariusz Obajtek (uczeń klasy 2 T1 "technik informatyk" w ZS w Dobczycach) pracował dla organizacji Mifos Initiative i udało mu się rozwiązać 23 zadania, większość z programowania + interfejsu, dorzucił kilka z dokumentacji, zbierania informacji i nieco z testów jakości. ….. i zdobył główną nagrodę !!!

Tegoroczne wyniki:

Jeszcze raz gratulujemy zwycięzcy !!!